kadikoyboyaciustasi
Kadıköy Boyacı Ustası
Ağustos 4, 2017
plastikboya
Plastik Boya
Ağustos 4, 2017

Saten Boya

satenboya

Saten boya, düz yüzeylere uygulanan bir boya çeşididir. Yüzey hatalarını ve pürüzleri çok iyi saklamasıyla bilinen saten boya, halk arasında yarı mat boya olarak bilinir. Saten boyası su bazlı bir boya değildir. İnceltme işlemi sentetik tiner ile yapılır. Kaygan yapıdan bulunan saten boyayı temizlemek diğer boyalardan daha kolaydır. Kir duvara nüfuz etmeden silme işlemi gerçekleştirilebilir. Saten boya ile boyama işlemi yapılan evde yağlı boya görünümü elde edilir.

Saten Boyanının Uygulaması

Saten boya, yapısı nedeniyle uygulaması zor olan bir boya türüdür. İki kat ya da üç kat boyama gerektirebilir. Uygulamaya geçmeden önce yüzey zımparalanarak tam düzlük sağlanmalıdır. Astar için izole silikon astar kullanılmalıdır. Yüzey astarlandıktan sonra rötuş macunu ile kontrol edilmeli ve rötuşlanmalıdır. Son olarak istenilen renge boyanarak işlem tamamlanır.

hemenara2

Saten Boya Uygulanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Fırça tek yönde hareket ettirilmeli, görüntü bütünlüğü sağlanmalıdır. Aksi halde pürüzler ve estetik açıdan eksiklikler oluşacaktır. Boyama işlemi bittikten sonra boya kalıntıları tiner yardımıyla silinmeli , kuruması önlenmelidir. Saten boya, su bazlı olmadığından dolayı, boyayla direkt temastan kaçınmalıyız. Olası bir temasta temas eden bölgeyi bol su ve sabunla yıkamalıyız. Saten boyama işlemini yazın yapmak daha doğru olur, aksi halde boyanın altındaki katman kurumayacak ve koku haftalarca evden çıkmayacaktır. Tiner kokusuna maruz kalmamak için en az bir hafta boyanan alan kullanılmamalıdır.

Saten Boya Fiyatları

Saten boya fiyatları genel olarak 2.5 litresi 40 ile 80 lira arasında değişir. Seçtiğiniz markaya göre fiyatlar değişecektir. Marshall, Dyo, Filli Boya gibi markalar biraz daha yüksek ücret talep ederler. Saten boya uygulaması zor bir boya türü olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden işçilik de yaklaşık 2 kat pahalıdır. Bu içeriğimizde size saten boya renkleri ve saten boya fiyatları ile ilgili bilgiler vermenin yanında saten boya nasıl yapılır, uygulamada dikkat edilecek hususları  anlatmaya çalıştık. Siz de evinizi boya badana yaptırmak istiyorsanız Boyalistan ekibi ile tanışma zamanınız geldi demektir.

 

1 Comment

  1. Muzaffer Kara dedi ki:

    Güzel ve kaliteli bir çalışma gibi duruyor. Sizin de bu şekilde tecrübelerinizi aktarmanız beni çok memnun etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!