satenboya
Saten Boya
Ağustos 4, 2017
epoksizemin
Epoksi Zemin Kaplama
Ağustos 4, 2017

Plastik Boya

plastikboya

Plastik boya, su bazlı bir boya çeşididir. Mat olması en bilinen özelliğidir. Tam silinebilme özelliği bulunmayan plastik boyalar silikonlu ve silikonsuz olarak ikiye ayrılır. Silikonlu boyalar silikonsuz olanlara göre daha yapışkandır. Bu özellikleriyle duvarda oluşacak deformasyonlara karşı koruma özelliği yüksektir. Bu deformasyonlara örnek olarak kabarma, çatlama gibi örnekleri verebiliriz.

Silikonsuz plastik boyalar ise yüksek hava alma özelliğine sahiptir. Bu yüzde hava sirkülasyonunu sağlayacak olan tavanlarda kullanılırlar. Basit kullanımıyla dikkati çeken plastik boyalar, kir tutması ve silinmesi zor olması sebebiyle pek tercih edilmemektedir. Sürekli silinirse aşınmalar, boyada bozulmalar meydana gelecektir.

Plastik Boya Uygulamaları

  • Boyama işlemine başlamadan önce plastik boya rulosu, kestirme fırçası, küçük parmak rulosu, mobilyaların üstünü örtmek için naylon ya da örtü temin edilmelidir.
  • Boya kullanılmadan önce kullanım kılavuzunu okuyun ve yazan miktarda su ile sulandırın. Karıştırmak için bir tahta çubuk kullanabilirsiniz. İyice harmanlanana kadar karıştırın.
  • Mobilyaları ortaya çekin ve üzerlerini naylon örtü ile örtün. Yere de örtü sermeniz gerekir. Kapı, pencere ve pervaz kenarlarını boyacı bandı ile bantlayın. Duvarda çatlak hasar var ise spatula ile kazıyınız, gerekli yerlere alçılama işlemi yapınız.
  • Eğer tavanı boyayacaksanız ilk olarak tavandan başlayın, kuruduğundan ikinci katı da geçmeniz gerekecektir.
  • Büyük rulo ile kaptan boyayı alınız. Alırsan kenarlarına sürterek almak boyanın ruloya eşit dağılmasını sağlayacaktır. Duvarları aynı yönde, sabit hızda boyayın.
  • Siz rulo ile çalışırken eşiniz, çocuklarınız ya da arkadaşlarınız kestirme fırça ile işlem yapıyor olabilir. Kestirme yapacak kişinin yavaşça ve geniş bir alanı boyaması gerekmektedir.
  • Boyanız iki ya da üç saate kuruyacaktır. Eğer gerekliyse kuruduktan sonra ikinci katı da atabilirsiniz. Temizbir rulo ile duvardan tekrar geçerseniz daha düzgün bir görüntü elde edeceksiniz.
  • Kirlenen, boya bulaşan alanları temiz nemli bir bezle silin ve boyacı bantlarını çıkartın.

hemenara3

 

Evinizi, yapınızı güzelleştirmek için Boyalistan olarak her daim yanınızdayız. Çalışmalarımızı sizin mutlu olabilmeniz için geliştirmeye ve büyütmeye özen göstererek yapıyoruz. Mutlu ve huzurlu yuvalar inşa ediyoruz. En ucuz iç cephe boya fiyatlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!