italyanboyauygulamalari
İtalyan Boya Uygulamaları
Temmuz 27, 2017
boya-badana-renkleri
Boya Badana Renkleri
Temmuz 31, 2017
evnasilboyanir

İnsanların ev boyamasını sağlayan temel motivasyon, insanın kendi zevkini misafirlerine yansıtmak istemesidir. Evinin duvarlarını kendisi boyamak isteyen insanların temel motivasyonu ise boya yaparken eğlenmek ve boya badananın ekonomik olarak daha uygun fiyatlara gelmesidir. Peki ev boyamanın püf noktaları nelerdir? Evi boyarken nelere dikkat etmeliyiz?

Duvarlar evin kimlikleridir. Evde yaşayan insanların karakterlerini misafirlere yansıtır. Neşeli ve renkli bir insan olduğunuzu evinize gelen bir arkadaşınıza ilk olarak duvarlar ile anlatırsınız. Daha durağan, hareketi ve yeniliği fazla sevmiyosanız bunu gri  ve beyaz tonları ile konuklarınıza aktarabilirsiniz. İyi bir ev boyası nasıl yapılır? Ev boyamakla ilgili her şeyi yazımızda bulacaksınız.

İlk olarak evin hangi odalarını boyayacağımıza karar vermeliyiz. Senede bir ya da iki senede bir evin tamamı boyanmalıdır. Bu süre rutubete ve kirli kullanıma göre değişebilir. Boyayacağımız duvarların genişliğini ve uzunluğunu ölçmeliyiz. Aile bireyleriyle anlaşıp rengini de seçtiysek, nalbura boya yapacağımız yerin metrekaresini ve rengi söyleyerek  alışverişimizi tamamlayabiliriz. Fakat alışverişi tamamlamadan önce fırçalarımızın, spatulamızın, eşyaları örtmek için bir örtümüzün ve diğer alçı, bant vb. malzemelerin elimizde bulunduğundan emin olalım. Yoksa bu malzemeleri nalburdan temin edebilirsiniz. Elimizde bir tane büyük rulo fırça ve en az bir tane de kestirme fırçası denilen küçük fırçalardan bulunmalıdır.

hemenara

Evimi Kendim Nasıl Boyarım?

boya-badana-ev

Malzemelerimizi hazırladıysak sıra boyayı ve odayı hazırlamaya geldi demektir. Odadaki eşyaları ortaya çekip, duvarların önü açılmalıdır. Ardından eşyaların üzerine ve zemine örtü ya da naylon örtülmelidir. Boyaya üzerinde yazdığı oranlarda su ilave ederek inceltme yapılmalıdır. Boya ile su bir tahta yardımıyla karıştırılabilir. Boya yapmaya ilk tavandan başlanmalıdır. Hazırlık aşamasında tavan ile duvar birleşimlerine boyacı bandı çekilmelidir. İki kat yapacağımız tavan boyasının ilk katından sonra kuruması beklenmelidir. Beklerken duvarların spatula ile kazınması, çivilerin sökülüp, deliklerin alçı ile kapatılması yapılabilir. Tavan boyası kuruduysa ikinci katı da boyayarak tavan ile kalan işimizi de halletmiş oluruz. Boyacı bantlarını yerinden çıkartıp, boya yapmayacağımız zemin ve tavana yerleştirmeliyiz.

 

Rulo fırçamıza yeterince boya almalı, fazla boyayı sallayarak ya da boya kutumuzun yan taraflarına sürterek akıtabiliriz. Bu işlem için özel aparatlar da vardır, fakat boya kutusunun yanına sürtmek işimizi görecektir. Boya ustası gibi rulomuzu aşağı yukarı hareketlerle duvarda gezdirelim. Köşelere ve priz kenarlarına kestirme fırça ile işlem yapılır. Küçük bir kaba koyduğumuz boya ile kestirme fırçamızı efektif olarak kullanabiliriz. Merdivene çıktığımızda da bu kaptan boya takviyesi sağlarız. Kestirme fırçalar aşağı yukarı olarak değil, sağa doğru darbelerle boyanır.

Boya fırçalarıyla işimiz bitince hemen yıkamalıyız. Kuruyan boyanın daha zor çıkacağını unutmamak gerekir. Fırçalarımızı güzelce poşetleyip, kiler ya da balkonda saklayabiliriz. “Ev nasıl boyanır?” sorusunu cevapladığımız içeriğimiz burada sona eriyor. Boya Badana Ustaları Gözünden Duvar Boyası Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!