luletasirengievdekorasyonu
Lüle Taşı Rengi ile Ev Boyama Örnekleri
Ağustos 17, 2017
eniyiboyamarkalari
En İyi İç Cephe Boya Markaları
Ağustos 17, 2017

Duvar Boyası Çeşitleri

duvarboyasicesitleri

Duvar Boyası Çeşiti Seçimi

“ Bir işi yapmaya karar vermek, o tamamlamanın yarısıdır.” Sözünü elbette hepimiz duymuşuzdur. Sanırım bu boya badana yaptırmaya karar vermemiz için de geçerli bir söz olmalı. Evlerimizi, ofislerimizi boya badana yaptırmaya karar vermek bizi bazen çok korkutabilir. Duvar renk seçimi, boya ustası seçimi, boya çeşidine karar vermek, mobilyalara uyum sağlamasını önemsemek, temizlik gibi birçok faktör size ölüm gibi gelebilir. Ama bu işleri adım adım yapmak en kolay olanıdır. Öncelikle gerekli araştırmalarınız doğrultusunda duvar boyası çeşidinizi belirlemeli daha sonra duvar boyası rengine karar vermeniz gerekmektedir. Biz her zaman önce renkleri düşünsek de önceliğimizi duvar boyası çeşitleriniz araştırmaya ayırmalıyız.

Duvar Boyası Çeşitleri

Birçok duvar boyası çeşidi vardır. Bunun için internetten, boya ustanızdan veya boya satan yerlerden yardım alabilirsiniz. Biz de sizler için duvar boyası çeşitleri hakkında bilgileri paylaştık.

Plastik Boyalar

Plastik boyalar su ile inceltilen (su bazlı) silinebilme özelliği olmayan boyalardır. Bu boyaların silikon katkılı olanlarına silikonlu plastik denir. Silikon, boyaların yapışma özelliğini arttırır, çatlama ve kabarmaya karşı korur, boyanın esnek olmasını sağlar. Fakat silinebilme özelliği olmaz. Yani silikonlu plastik boyalar silinemez.
Bazı markaların plastik boyaları: Dyo Dyoplast, Dyo Beşyıldız, Marshall Export Mat, Polisan Primera (silikonlu plastik), Polisan Natura Mat Plast.

hemenara4

Su Bazlı Boyalar

Su bazlı silinebilir boyalar, su ile inceltilen silikonlu veya akrilik içerikli olan mat, yarı mat veya ipek mat görünümlü boyalardır.
İpek mat ve yarı mat görünümlü boyalar çok daha iyi silinebilme özelliğine sahiptir. Mat boyalar ise çok iyi silinebilen boyalar değildir.
Bazı markaların su bazlı tam silinebilir boyaları: Marshall Fashion, Marhall Mumlu Mat, Marhall Özel Mat, Marshall Hijyen, Dyo Nano İpek mat, Dyo Teknoplast, Dyo Dyojen, Kale Color Joker Plus, Kale Color Kalia (Nano), Polisan Elegans, Polisan Natura İpek, Filli Boya Alpina Tek, Filli Boya Alpina Silan, Permolit İpek mat.

 

Yağlı Boyalar

Hangi marka olursa olsun mükemmel silinebilme özelliğe sahip boyalardır. Fakat duvara nefes aldırmadığından ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde çok fala tercih edilmemektedir. Ayrıca uygulama sonrası boya kokusu birkaç gün çıkmaz.
Bazı markaların sentetik yarı mat boyaları: Marshall Pastel Yarı mat, Dyo Dyoten Classic, Polisan Matrix Yarı mat.

Duvar Boyası Çeşidini Belirlerken Uyarılar

-Gerçek silinebilme özelliğine sahip duvar boyaları su bazlı yarı mat, su bazlı saten ve sentetik boyalardır.
-Üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinebilme özelliğine sahip değildir.

Silinebilir boyalar uygulamadan 1 ay sonra tam olarak silinebilir.
-Plastik (Su bazlı silinemez) boya üzerine su bazlı silinebilir boya yapılacaksa astar uygulaması yapmak çatlama ve kabarmaya engel olur ve daha iyi yapışma sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!