simliboya
Simli Duvar Boyası
Ağustos 5, 2017
duvarboyasirengi
Duvar Boyası Renkleri
Ağustos 9, 2017

Dekoratif Boya Örnekleri

duvarboyasiblogresmi

Uzun yıllar boyunca insanlar bulundukları yerlerin daha güzel olması için bir şeyler yapmışlardır. Milatta önce insanlar nasıl mağaralarının taşlarına desen, model, figür için bir şeyler yaptılarsa biz de bugün bulunduğumuz evin duvarlarına özen gösteririz. Boya, kağıt, desen, dekoratif süsler seçerken özenli davranırız.

Gittiğiniz bir kafede, bulunduğunuz ofiste, toplantıya gittiğiniz şirkette, çocuğunuzu bıraktığınız kreşlerde çok değişik çok farklı dekoratif duvarlarla karşılaşıp sizin evinizin de böyle olmasını hayal ettiğiniz zamanlar oluyordur. Hayalinizdeki duvarlar hayal kalmasın.

Çok farklı dekoratif duvarlar ile sizlerde hayalinizdeki duvarlara kavuşabilirsiniz. Dekoratif boya uygulaması örnekleri duvar yüzeylerinin farklı şekillerde tasarlanmasına olanak sağlarlar. Kapı, pencere, duvar tabloları veya mobilyaların vurgulanmasını sağlayacak dekoratif boya uygulamaları ile dekorasyonda çeşitlilik yaratabilir.

Dekoratif Boya Çeşitleri

SEDEF BOYAMA

Tanımı: Saf akrilik reçine bazlı, yüzeylerde inci görünümü veren, sedefli etki yaratan su bazlı, kokusuz dekoratif boyadır.

Özellikleri: Yüzeylerde inci parlaklığında bir görüntü verir. Farklı uygulama aparatlarıyla, ışığın yansımasına bağlı olarak sedefli desenler oluşturulması sağlanır. İnceltme işlemi yapılmaz, kullanıma hazırdır.

Sedef Boya ile Dekoratif Boya Boya Yapmak

Neye İhtiyacımız Var?
Malzemeler: Su bazlı mat veya yarı mat boya, su, kova ve sedef boya.
Aletler: Karıştırma çubuğu, kristal sünger efekt aparatı ve saten rulo.

-Seçtiğimiz rengin bir ya da iki ton açığı olan su bazlı mat boyayı, saten rulo yardımıyla duvara sürelim. (Sürülen mat boya desenin daha belirgin olmasını sağlar.)

-Boyamız kuruduktan sonra (kuruma süresi 2 saattir) saten ruloyla bir kat sedef boya sürelim. (Sedef boyada inceltme işlemi yapılmaz, kullanıma hazırdır.)

-Sedef boyamız kurumadan kristal sünger efekt aparatıyla daireler çizerek desen verelim. (Desenin devamlılığını sağlamak için aparatı aynı hareketlerle yapalım.)

NOT: Sedef boyanın tek bir aparatı yoktur. Önerilen aparatlarla istediğimiz desenleri duvarımızda uygulayabiliriz. Sedef boyada kullanılan aparat çeşitlerinden bir tanesi arka kapakta gösterilmektedir. Çocuğunuzun odasına bu aparatlarla istediğiniz hayvan desenlerini verebilirsiniz.

 

hemenara2

ÇATLAMA MEDYUMU

Tanımı: Özel reçine bazlı, yüzeylere antika görünümü veren, su bazlı, kokusuz, çatlama malzemesidir.

Özellikleri: Üzerine sürülen boyayı çatlatarak eskitilmiş antik deseni verir. Dekoratif ara kat malzemesidir. İnceltme yapılmaz, kullanıma hazırdır.

Çatlama Medyumu İle Dekoratif Boya Yapmak

-Neye ihtiyacımız var?
Malzemeler: Çatlatma medyumu, su, kova, su bazlı mat veya yarı mat boya,
Aletler: Karıştırma çubuğu ve saten rulo.

-Alt zemine, seçtiğimiz rengin bir ya da iki ton açığı olan su bazlı mat boyayı, saten rulo yardımıyla sürelim. (Duvarda açık bir rengin hakim olmasını istiyorsak alt zemine seçilen rengin bir ya da iki ton koyusu sürülmelidir.)

-Boyamız kuruduktan sonra (kuruma süresi 2 saattir) saten ruloyla bir kat çatlatma medyumu sürelim. (Çatlatma medyumu saydamdır. İnce bir tabaka halinde sürülmelidir. Boya kalın sürülürse duvardaki boya eşit bir şekilde çatlamaz.)

-Çatlatma medyumu kuruduktan sonra tekrar su bazlı mat boyayı saten ruloyla sürelim. Sonra boyanın çatlamasını bekleyelim.

SÜET EFEKT

Tanımı: Akrilik reçine esaslı, yüzeylerde süet görünümü veren, su bazlı, kokusuz, dekoratif boyadır.

Özellikleri: Yüzeylerde süet görünümü verir. Farklı uygulama aparatlarıyla süet görünümlü desenler oluşturulması sağlanır. İnceltme yapılmaz, kullanıma hazırdır.

KETEN EFEKT

Tanımı: Akrilik reçine esaslı, yüzeylere kot görünümü veren, su bazlı, kokusuz, dekoratif boyadır.

Özellikleri: Yüzeylerde kot görünümü verir. Farklı uygulama aparatlarıyla desenler oluşturulması sağlanır. İnceltme yapılmaz, kullanıma hazırdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!