evnasilboyanir
Ev Nasıl Boyanır?
Temmuz 31, 2017
mavirenktonlari
Mavi Renk Tonları ve Mavi Ev Boyama Örnekleri
Ağustos 1, 2017

Boya Badana Renkleri

boya-badana-renkleri

İnsan kendini anlatmak ister. Bunu çeşit çeşit yollardan yapar. Biz bu yazımızda renklerin insanın karakterini nasıl yansıttığını irdeleyeciğiz. Duvar boyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Neleri göz önünde bulundurmalıyız? İşte detaylar…

Duvar rengi sizin kişiliğinizi yansıtır. Neşeli ve hareketli insanların, gri  ya da beyaz gibi daha durağan renkler seçmesi sizi yanlış tanıtır. Duvar rengini değiştirmek istiyorsanız boyalistan.com ‘un naçizane önerilerine kulak verin. Öneriler almak, her işte olduğu gibi ev dekorasyonunda da oldukça önemlidir. İşini çok iyi bilen iç mimarlar tarafından alınan tavsiyeler bu yolda çok iyi sonuçlar verecektir. Siz de kendi evinizi boyatmadan önce Boyalistan ekibi ile sağlam bir ilişki kurarak ücretsiz öneriler alabilirsiniz.

Boyayacağınız oda büyük mü yoksa küçük mü? Evdeki mobilyalar koyu mu açık mı? Zemin parke mi taş mı? Yaşam tarzınız ve istekleriniz gibi sorular yapacağınız boyanın rengini etkiliyor.

  • Küçük odalarda koyu renk kullanmak, odayı daha kasvetli hale getirir. Küçük odaları ferah göstermek için açık renkler tercih edilmelidir. Yavruağzı, şampanya, fildişi ve beyaz tonları küçük odalar için en uygun renklerdir. Bunun aksine salonunuz normalden büyükse canlı ve koyu renkler tercih edilmeli, evdeki oran korunmaya çalışılmaldır.
  • Mobilyalarınız, zemin ve aksesuarlar açık renkliyse duvarlarınızda mat boya kullanmalısınız. Kontrast yaratmak, aksesuarları ön plana çıkarmanızı ve ilgiyi onlar üzerinde toplamanızı sağlar. Aksi halde canlı ve açık renklerle boyarsanız göz kamaşacak ve rahatsızlık verecektir.
  • Başta bahsettiğimiz gibi siz değerlisiniz. Yaşam tarzınızı duvarınıza, evinize yansıtmak en doğal hakkınız. Doğayı seven kişiler evinde yeşil ve mavi tonunu kullanırken, plaza insanları koyu mobilyalar ile birlikte açık renkleri tercih etmelidir.
  • Klasik ve geleneklerine bağlı yaşıyorsanız, pastel renkler tercih edilmelidir. Pastel pembe klasik bir aile evi olduğunu misafirlerinize yansıtır.
  • Hareketi ve yeniliği seviyorsanız, durağanlık bana göre değil diyorsanız mat renklerden kaçınmalısınız. Onun yerine turuncu ve kırmızıya yakın sıcak renkler ile duvarınızı boyayabilirsiniz.

hemenara2

Salon Duvarları Hangi Renk Olmalı?

Salon renginizi belirlerken dikkat etmeniz gerekenler; tavanın alçak mı yüksek mi olduğu, salonun ışık alıp almadığı, ampüllerin verdiği ışık, mobilyaların rengi ve aksesuarların sayısıdır. Duvar boyası doğru seçilirse mobilyalarınız daha çok göze hitap edecektir. Misafirlerinizin gözünden kaçmayacaktır.

Odanın Duvarları Hangi Renk Olmalı?

Yatak odası ya da çocuk odası, hangisini boyayacağınıza göre odanın rengi değişir.  Yatak odasında lila ve mor renkleri kullanmak uygun olur. Huzuru çağrıştıran bu renkler ile uykularınıza daha rahat dalabilirsiniz. Bunun yanında yatak örtünüzün bir ya da iki ton açığı ve koyusu ile boyayabilirsiniz. Çocuk odası için klasik kızlar için pembe, erkekler için mavi döneminden hayli uzaktayız. Renklerin cinsiyeti olmadığını unutmamalı, pastel ve kolay silinebilen boyaları tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun sevdiği karakterlerin duvar kağıdını duvarınıza yapıştırabilirsiniz.

boya-badana-çocuk-odası

Hangi Renkler Evime Daha Uyumlu?

Eve uyumlu rengi bulabilmek tam bir maceradır. Evi tanımak bilmenin yanında renkleri de doğru tanımak gerekir. Boya badana için ilk adım bu seçimi oluşturmaktadır. Burada Boyalistan ekibi olarak tavsiyemiz evinizi minimal ve enerjik olarak bölümlemeniz olacaktır. Evinizin enerji dolu taraflarını bu mantık ile minimal olan bölümlerini sade bir şekilde tasarlamalısınız. Renk seçimi için sade renkler, ev eşyaları minimal olduğunda daha ön planda olacaktır. Eğer ev eşyalarınız enerjinizi yansıtıyorsa sarı, turuncu, kırmızı ve mavinin belli tonları eviniz için uygun olabilir. Evinizi bu şekilde bölümleyerek düşünmek sizin için doğru bir yol olabilir.

Mutfak ve Banyo Duvarları Hangi Renk Olmalı?

Mutfak eşiniz ve çocuklarınızla birlikte yemek yaptığınız, aile üyelerinin birlikte bir şeyler yapmaktan en çok keyif aldığı alanlardır. Sıcak ve eğlenceli renkler tercih edilmeli, mutfağın havalandırması iyi yapılmalıdır. Banyoda da suya dayanıklı boya ve beyazın pastel tonunu tercih etmelisiniz. Dayanıksız boya, sürekli masraf çıkartacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın!